NU DISCRIMINARII, DA PREVENTIEI

Bucuresti, 1-4 decembrie – In mai multe comunitati din judetele Valcea, Dolj, Constanta si Vaslui, copiii si adultii au participat la actiuni de preventie, educatie si advocacy in favoarea celor cu dizabilitati, suita de actiuni dedicate Zilei Mondiale impotriva HIV/SIDA ce e sarbatorita pe 1 decembrie si Zilei Persoanelor cu Dizabilitati de pe 3 decembrie.

Unii participanti s-au testat medical si au aflat cum sa se protejeze. Altii au comemorat victimele HIV si au inteles cum sa se comporte demn cu persoanele cu dizabilitati.

In perioada 22 – 29 noiembrie, cu ocazia Saptamanii Europene de testare HIV si in parteneriat cu Fundatia Baylor Marea Neagra, am oferit testare voluntara si consiliere pentru HIV/SIDA, hepatita B si C in comunitatile noastre, precum si la Liceul Teoretic Energetic din Constanta, unde s-au efectuat 49 de testari pentru elevi si cadre didactice.

Participantii au avut mai intai parte de consiliere, apoi de pre-testare. Astfel li s-au comunicat informatii despre cele 3 tipuri de virusuri, modalitatile de transmitere, cum se face preventia si li s-a explicat cum va decurge testarea propriu-zisa. Aceasta a avut loc intr-o camera speciala, pentru a se pastra confidentialitatea si discretia. In cazul minorilor, parintii si-au dat consimtamantul pentru ca acestia sa fie testati. Rezultatele au fost comunicate dupa 3 ore.

In judetul Dolj s-au desfasurat activitati pentru popularizarea semnificatiei Zilei Mondiale HIV/SIDA si a informatiilor privind preventia.

In acest an colegii si voluntarii din judetul Constanta, Dolj, Vaslui si Valcea au participat la evenimentul national ”Funda Umana”, simbolul rosu al celor ce lupta contra flagelului HIV. La Constanta, 200 de persoane au primit pliante cu materiale de educatie pentru sanatate continand informatii despre HIV, modalitatile de transmitere, masurile de precautie si mesaje anti discriminare de la echipa noastra formata din 16 angajati si voluntari.

La Ramnicu Valcea, pentru al cincilea an consecutiv, s-a organizat campania de sensibilizare si constientizare „Spune NU discriminarii”. In centrul orasului si cu sprijinul Arhiespiscopiei Ramnicului s-a desfasurat o slujba de pomenire a victimelor HIV, dupa care au fost ridicate in vazduh 100 de baloane cu heliu. Colegilor din Valcea le-au fost alaturi voluntari, liceenii bursieri din programul „Vreau in clasa a noua”, reprezentanti ai Directiei de Sanatate Publica Valcea, reprezentanti ai presei, prieteni.

„Pentru mine actiunea „Spune NU Discriminarii” are o foarte mare importanta. Este a treia oara cand particip la aceasta actiune si consider ca scopul ei este unul nobil ,deoarece discriminarea este una dintre principalele probleme cu care se confrunta anual sute de persoane. Asadar, pot spune ca a meritat sa induram frigul, atat timp cat macar o persoana a inteles ca a-ti judeca si marginaliza semenii nu este o optiune. As vrea sa multumesc pe aceasta cale organizatiei World Vision pentru ca mi-a oferit sansa sa iau parte la acesta actiune, care cu siguranta , in timp, va reusi sa schimbe viata persoanelor care se lupta cu virusul HIV ” spune Andreea M. de 18 ani, voluntar.